Otevřený dopis paní starostce MČ Prahy 6

Starostka MČ Praha 6, paní Ing. Marie Kousalíková, Čsl. armády 23, Praha 6

Vážená paní starostko,

chtěl bych se Vám svěřit s problémem, který tíží hlavně obyvatele Dolní Liboce. Stále přetrvává stav, kdy se postupně likvidují původní stavení a na jejich místě a na dosud nezastavěných parcelách se staví nové objekty, které zcela narušují vzácnou, malebnou a z minulosti zachovalou původní zástavbu.

Četl jsem ve Vašem rozhovoru: Do Prahy 6 jsem přišla v roce 1963, když jsem sem přijela studovat a bydlela jsem na kolejích. Řadu let bydlíme v domečku na Petřinách, kde se mi to moc líbí. Krásná je třeba obora Hvězda, kam často chodíme s vnučkami nebo jen sami s manželem a holemi pro Nordic Walking. Z toho usuzuji, že budete mít osobní a citlivý vztah i k okolí Hvězdy, v oblasti bývalé historické osady Dolní Liboce.

Já jsem se přistěhoval na Prahu 6 Petřiny rovněž v roce 1963 z Pankráce. To ještě byla periferie se svými charakteristickými stavbami a dělnickými kolonkami. Vše muselo ustoupit panelovému sídlišti Pankrác I a II. My jsme byli donuceni opustit náš vlastní dům a přestěhovat se do paneláku na Petřiny. Jako patnáctiletému, se mi to moc líbilo. Nové prostředí, čistý byt s topením a teplou vodou, nové kamarády.  Bylo mi jedno, že lidé, kteří zde žili před výstavbou, potkal stejný osud v jakémsi vyšším zájmu a museli se stěhovat třeba do malešických paneláků, zatímco  původní  malešické usedlíky odstěhovali pro změnu třeba na Antala Staška. Bylo mi jedno, když se dole v Liboci začalo s „modernizací bytového fondu“, bourali se celé ulice v oblasti křižovatky Ruzyňské Litovické a Pavlovské, postupně mizely libocké statky. Proč to všechno povídám? Už jsem od té doby přece jenom zestárl a už mi takové věci jedno nejsou. Jak jsem se hluboce mýlil, když jsem si myslel, že direktivní řízení socialistické výstavby zmizí a lidé si začnou vážit hodnot zanechaných našimi předky, budou pečlivě zvažovat jakýkoliv zásah do krajiny, urbanistiky. Bezohlednost k těmto hodnotám přetrvává, ba co víc narůstá. Myslíte si, vážená paní starostko, že jsem poněkud pesimistický či zatrpklý? Pokusím se Vám vysvětlit, že tomu tak není, jen chci bránit urbanistické a krajinné hodnoty naší drahé Liboce. Oproti pozitivním aktivitám, jako je rekultivace rybníčku ve Hvězdě, rekultivace Litovického potoka, vzorově přestavěný bývalý Šestákův statek č. p. 7, (kde byla zachována jak proporcionalita, tak celkový vzhled stavení), či architektonické řešení domu po bývalém Kučerově hostinci, jsou zde značné negativní aktivity, které ráz Liboce nenávratně poškozují.  Navždy zmizelé statky č. p. 12 a č. p. 13 byly necitlivě nahrazeny modrými monstry, která svoji architekturou porušují celkový ráz okolí „Brůdku“. Majitelé úmyslně zanedbávají kdysi krásné a pyšné vily jako je Schubertova a Eysseltova.

Aby nedošlo k další nevratné chybě, nemohu mlčet k zamýšlené výstavbě novostavby na parcelách č. 194/2, 194/3, 198/1. Zde má stát sklobetonová stavba, která se zcela vymyká charakteru domkářské Liboce v okolí ulic Úzká a V domcích. Přikládám panoramatickou studii, jak bude tato stavba na úpatí svahu pod Hvězdou „vynikat“.Zůstal mi rozum stát, když jsem mimo jiné četl v Územním rozhodnutí Vašeho úřadu:

….Architektonické ani urbanistické hodnoty území nebudou navrženou stavbou poškozeny, neboť ani z dálkových pohledů nenaruší dostatečně horizontálně i vertikálně členěná stavba panorama Liboce, nebude bránit v pohledech na významné charakteristiky území, ani výrazně nezasáhne do struktury soliterní zástavby libocké stráně. Stavba nemá vliv na krajinný ráz…….

…..Ve svém posouzení se stavební úřad ztotožnil i s názory památkářů a ochrany životního prostředí MHMP, kteří vydali k záměru kladné stanovisko….

… Tato zástavba moderního typu se zásadně výškově nevymyká okolí, prorůstá původní historickou zástavbou Liboce a je nezvratným důkazem vývoje městské urbanistické struktury…..

V odvolacím řízení, vydal pražský magistrát Rozhodnutí, ve kterém se konstatuje:

Stavební úřad posoudil záměr na základě znalosti místa. Panoramatické zakreslení stavby do stávající zástavby, perspektivy, axonometrie apod. zpracovává žadatel pouze na zvláštní požadavek stavebního úřadu. Stavební úřad vzhledem ke znalosti místa stavby, jak je popsal v odůvodnění napadeného rozhodnutí, tyto zákresy nepožadoval.

Nejsem proti zástavbě uvedeného pozemku, ale zneklidňuje mě, jak oficiální místa tvrdošíjně zastávají názor, že stavba je oním nezvratným důkazem vývoje městské urbanistické struktury. Mám z toho nepříjemný pocit, jako by se činila z nouze ctnost.

Zejména mě však zneklidňuje ještě jedna skutečnost. Tato stavba má mít dvě podzemní podlaží. To bude vyžadovat značný rozsah zemních prací prováděných ve skalním, zřejmě pískovcovém podloží. Nedaleko odsud, je pod ulicí V Domcích vedena sběrná štola bývalého hradního vodovodu – Královka. Zarazilo mě, že se nikdo nezabýval vlivem této stavby na možné trvalé poškození pramenů, které jsou zdrojem vody pro tuto štolu. Ta voda tam teče již z dob panování císaře Rudolfa II. I když štola již neslouží jako zdroj pitné vody pro Pražský Hrad, nedovolme znehodnocení významu této historické a technické památky nevratným poškozením pramenů, které mohou vést právě z tohoto pozemku plánované výstavby.

Vážená paní starostko, možná, že Vám čas dovolí procházku kolem Libočáku, odkud je krásný pohled na dosud nezkažené panorama pod Hvězdou. Projděte se uličkami V Domcích a Úzkou. Stojí to za to. Provedl jsem tudy i své přátelé z Norska a Ruska. I oni byli překvapeni malebností staré zástavby a fotili a fotili.

Krásných zákoutí a pohledů neustále ubývá. Vždyť i svah pod Petřinami nad rybníkem nezůstane bez narušení novými stavbami. Jedna stavba již započala a na vedlejším pozemku se provádí, zřejmě nepovolené, podezřelé kácení.


Možná to budete Vy, která pomůže zachovat krásnou Liboc pouze s citlivými zásahy. Stránky o Liboci, na které odkazuji v textu, připravuji ve spolupráci s ostatními libockými fandy, kterým není osud Liboce lhostejný. Je to náš příspěvek budoucím generacím.

Přeji Vám, paní starostko, hodně úspěchů ve Vaší funkci

Jaroslav Šerák

Praha 6, Liboc

Zasláno e-mailem dne 16. 3. 2011

Zveřejněno v prostoru Jardy Šeráka

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice liboc. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Otevřený dopis paní starostce MČ Prahy 6

 1. Naďa napsal:

  Milý Jardo, je to boj s větrnými mlýny, ale je skvělé, že jen nenadáváš, ale konáš. Myslím si, že je v Praze hrozná situace. Jižní Město se sklobetonem vypadá normálně, ale ve vnitřní Praze je již tolik skleněnek, které tam trčí jak pěst na oko, že je to děs. Developeři ovládli Prahu, není těžké, domyslet si jak a proč. Je to smutné. Zde přikládám odkaz na článek paní Kateřiny Bečkové. Určitě víš o koho jde! http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/katerina-beckova-.php?itemid=12542
  Taky se rozumradi dohadují o zbourání budovy bývalého federálního shromáždění. Nikoho nenapadne, jak kvalitní a netypické jsou zde interiéry. Určitě si dělají sklobetonáři na to místo laskominy …
  Já roním slzy krokodýlí nad nádražím Vyšehrad. Když jdu kolem srdce bolí a asi s tím nic dělat nejde, je v soukromých rukách … No, říkám, chudák Praha

 2. Naďa napsal:

  Oprava: rozumbradi

  • Jary da napsal:

   A víš, že takový rozumrada je výstižnější slovo, než rozumbrada? A paní Bečkové si moc vážím. Je to velká bojovnice za pražskou památkovou architekturu.

 3. Dítě Pavel napsal:

  Dobrý den ,moc mě zajímá hist.Liboce.žil jsem tam u svého dědy v sestupné nad libočákem.Rád bych s váma navázal kontakt.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s