Jak se rýmuje hradní vodovod, Švejk a Sbíhavka

Dne 28.10.2010 nastalo historické setkání příznivců  Josef Švejka za zcela neobvyklých okolností. Paní ředitelka mateřské školy ve Sbíhavé ulici, Helena Petříčková, nám umožnila návštěvu školky a zejména návštěvu sběrné štoly Královka, která byla součástí hradního vodovodu. To, že jsme se sešli v tak hojném a mezinárodním složení, byla opravdu šťastná náhoda. Norský špion a věrný přítel dobrého vojáka a jeho autora, Jomar Hønsi, se právě vrátil z  cesty, která kopírovala cestu Jaroslava Haška první světovou válkou. Jeho strastiplnou pouť po jižních Čechách, Rakousku, Maďarsku, polské a ukrajinské  Haliči, Rusku a já nevím kde ještě, můžete vidět na jeho fotografiích. V ruském Kemerovu se setkal s dalším švejkologem a příznivcem Haškovým, Sergejem Solouchem a jeho ženou Olgou. Shodou okolností i oni byli v onen mimořádný den 28.10. v Praze.

Náš vlastivědný zájem nám  málem překazila, jako téměř obvykle, kalamita  pražské městské dopravy,  ale náš odhodlaný duch nás nakonec dovedl až na místo té historické akce.
Sběrná štola Královka, kterou dal postavit císař Rudolf II někdy kolem roku 1570, nás přivítala ve svém nitru potokem pramenité kříšťálově čisté vody a naprostou tmou. Stejně jako Roald Amundsen, Nikolaj Michajlovič Prževalski, či Hanzelka se Zikmundem jsme vyrazili vstříc novým dobrodružstvím. Nevybaveni patřičnou obuví, speleologickou výzbrojí, jsme tápali štolou, jejíž přístupná část je asi 30m dlouhá, s jedou jedinou svítilnou. Na konci štoly je sběrná nádrž, která nám zabránila dalšímu postupu vpřed, nemaje neoprenových oděvů.
Jako každá správná výprava, tak ani tato se neobešla bez obětí. Nejčastějším úrazem byl zašpiněný oděv od stěn štoly, které byly pokryty nánosy jemného blátíčka pocházejícího zřejmě již z dob císařových. Je až s podivem, že bílý kabát Olgy zůstal neposkvrněn, ačkoliv podstoupila s námi srdnatě celou výpravu.
Já jsem přinesl oběť nejvyšší, neboť jsem narazil ve tmě hlavou na překlad, který se nachází asi uprostřed štoly. Náraz byl prý tak silný, že následný otřes byl citelný i vně štoly. Přesto lze konstatovat, že středověcí stavitelé nešetřili kvalitním stavebním materiálem, neboť k vážnějšímu poškození štoly nedošlo.
Výprava se zotavila prohlídkou opravdu překrásné mateřské školy, kde nás všude provázela tázající se očka přítomných dítek.
Vše nakonec skončilo, tak jak to u správných haškologů bývá, návštěvou nedaleké hospůdky, kde při pivu a bramborových plackách, probíhaly hovory o Haškovi, Švejkovi & spol.

 

Poděkování paní Bc. Heleně Petříčkové
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice liboc, Švejk a Hašek se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 reakce na Jak se rýmuje hradní vodovod, Švejk a Sbíhavka

  1. Naďa napsal:

    No to je bezvadné vyprávění o dobrodružné cestě. Dobře to dopadlo, štolu jste nepoškodili, i když jste nakročíno měli dobře.
    Tedy já bych se něčeho podobného účastnit nemohla, trpím klaustrofobií, i když např. výtah se mnou nic neděla, ale pod zem … NIKDY!

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s